Opalanie



Słońce na życzenie

Także podczas ubogiej w słońce zimy mamy obecnie możliwość zaopatrzyć się w brakujące promienie słoneczne w solarium. W przeciwieństwie do słońca naturalnego, którego skład i siła promieni podlega dużym wahaniom, nasłonecznienie w solarium można dokładnie i indywidualnie dawkować.  

Opalanie

Złote zasady prawidłowego opalania

Nie przesadzać, lecz opalać się z zachowaniem rozsądku! Tak brzmi najważniejsza zasada. To znaczy: nie więcej niż jedna kąpiel słoneczna dziennie. Ogólnie obowiązująca reguła to stosowanie do dziesięciu kąpieli słonecznych w ciągu dwóch do trzech tygodni. Później, żeby utrzymać uzyskaną opaleniznę wystarczy jedna do dwóch kąpieli słonecznych w tygodniu Ponadto powinno się przestrzegać następujących wskazówek:

Każdy typ skóry reaguje inaczej

W zależności od typu skóry ludzie różnie reagują na promieniowanie słoneczne. Aby prawidłowo korzystać z dobrodziejstw słońca czy solarium należy znać swój typ skóry. Na całym świecie wyróżnia się sześć typów skóry, podczas gdy w Europie występują przede wszystkim cztery pierwsze z nich:

Typ skóry l (ok. 2% mieszkańców Europy Środkowej): wyraźnie jasna skóra, włosy o odcieniu rudym, niebieskie oczy, bardzo silna skłonność do oparzeń słonecznych.

Typ skóry II ok 12%mieszkańców Europy Środkowej); jasna skóra, włosy od blond do jasnobrązowych, oczy od niebieskich do szarych lub zielone, silna skłonność do oparzeń słonecznych.

Typ skóry III (ok. 78% mieszkańców Europy Środkowej): skóra normalna, włosy ciemny blond do brązowych, oczy od szarych do brązowych, umiarkowana skłonność do oparzeń słonecznych.

Typ skóry IV (ok 8% mieszkańców Europy Środkowej): skóra jasnobrązowa do oliwkowej, ciemne włosy i oczy. brak skłonności do oparzeń słonecznych.


Pytania do „słonecznych” ekspertów

Czy mogę tego samego dnia Iść do solarium i opalać się na słońcu?
Należy tego w miarę możliwości unikać, aby nie przekroczyć dziennej dawki promieni UV i nie nabawić się przez to poparzenia słonecznego.

Czy podczas ciąży mogę korzystać z solarium?
Jeżeli nie musi Pani unikać słońca, to może Pani także iść do solarium. Odradza się jednak zbyt długie nasłonecznienie, aby ogólnie nie obciążać organizmu. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem.

Czy z łóżka opalającego mogą korzystać dzieci i osoby o typie skóry l?
Dzieci i osoby z typem skóry l są bardzo wrażliwe na słońce i zdaniem dermatologów powinny zrezygnować z opalania się. Jednak całkowite unikanie słońca i solariów oznaczałoby rezygnację z jego ważnych, pozytywnych wpływów (np. synteza witaminy D3).

Na co należy zwracać uwagę w przypadku środków do opalania?
Jeżeli są one testowane medycznie lub dermatologicznie, to nie ma przeciwwskazań. Odradza się jednak niesprawdzone pigułki lub kremy opalające. W razie wątpliwości, należy zasięgnąć rady lekarza lub aptekarza.

Dlaczego skóra nie wszędzie opala się tak samo?
Wewnętrzne powierzchnie ramion i nóg opalają się gorzej, ponieważ zawierają mniej komórek tworzących pigment niż pozostała część skóry. Także twarz nie opala się zbyt dobrze, ponieważ natura wyposażyła ją w grubszą warstwę rogową - specjalnie dla ochrony przed promieniami UV-B. Piegi i plamy pigmentacyjne zawierają szczególnie dużo pigmentu i z tego powodu ciemnieją znacznie szybciej niż pozostałe partie skóry. Partie skóry, które bezpośrednio przylegają do płyty solarium są gorzej ukrwione. Brak tlenu może prowadzić do słabszego barwienia się pigmentu melaniny. Aby uzyskać opaleniznę „bez odleżyn", należy więc korzystać z łóżek opalających z ergonomicznie ukształtowanymi powierzchniami do leżenia.

Co zrobić, gdy jednak zdarzy się poparzenie słoneczne?
W przypadku lekkiego poparzenia słonecznego najlepiej jest je przeczekać. To znaczy: przez kilka dni nie korzystać ze słońca, smarować skórę nawilżającymi środkami pielęgnacyjnymi i dużo pić. W przypadku ciężkiego poparzenia słonecznego należy zgłosić się do lekarza lub zasięgnąć porady w aptece.

Jak długo utrzymuje się opalenizna?
Około 2 do 4 tygodni od ostatniej kąpieli słonecznej. W wyniku naturalnej odnowy skóry komórki znajdujące się najwyżej są stale złuszczane. Po ok. 28 dniach skóra odnawia się. Poprzez odpowiednią pielęgnację - przy pomocy specjalnych kosmetyków solaryjnych - można dłużej zachować opaleniznę.

Jak można przedłużyć opaleniznę urlopową?
Należy skorzystać z solarium raz do dwóch razy w tygodniu. Kilka minut nasłonecznienia w zupełności wystarczy, aby podtrzymać urlopową opaleniznę.

Skóra- Podstawa dobrego samopoczucia i wyglądu 
Skóra jest największym organem regulującym i ochronnym naszego ciała. Poprzez skóre następuje nasz kontakt z otoczeniem - i to nie tylko fizycznie lecz także zmysłowo. Będąc w dobrym nastroju, czujemy się dobrze we własnej skórze w pełnym znaczeniu tych słów. Podczas, gdy w minionych stuleciach bladość uważana była za wytworną, to w czasach obecnych naturalna opalenizna ciała jest oznaka aktywności fizycznej, atrakcyjności i zdrowia. Wygląd zewnętrzny stanowi dla coraz większej liczby ludzi wyraz osobistego stylu życia. Atrakcyjnie opalana skóra wzmaga siłe oddziaływania. Wszystko jedno czy w pracy czy też poza nią: każdy prezentuje się po prostu lepiej.

Światło-słoneczne, kolorowe spektrum promieni
Poprzez swoje swiatło, ciepło i energie słońce stanowi podstawe życia człowieka, zwierząt i roślin. Słońce stymuluje nasze wnętrze. Daje nam siłę, radość życia, dobre samopoczucie, opaleniznę i zdrowie. Gdy świeci słońce, niełatwo jest zmusić nas do poddania się.